Haber

ABD Kongre Üyeleri, Rusya’yı Desteklediği İçin Güney Afrika’yı Cezalandırmak İstiyor

ABD’de iki siyasi partinin üyelerinden oluşan bir grup milletvekili, ABD yönetiminden Rusya’ya verdiği destekten dolayı Güney Afrika Cumhuriyeti’ni cezalandırmasını talep etti.

The New York Times’ın haberine göre Kongre üyeleri tarafından yazılan mektupta, Biden yönetiminden Rusya’ya silah ve mühimmat sattığına dair güçlü delillerin bulunduğu Güney Afrika’ya ticari yaptırımlar uygulanması istendi.

Mektupta, Güney Afrika’nın Rusya’yı desteklemeye devam etmesi halinde ABD’nin bazı ülkelere gümrüksüz ticaret yapmasına izin verdiği Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası (AGOA) kapsamındaki haklarının tehlikeye gireceği belirtildi.

Milletvekilleri, bu yıl Güney Afrika’da düzenlenmesi planlanan AGOA Forumu’nun başka bir ülkeye taşınmasını istedi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Güney Afrika’nın tarafsızlığının resmi olarak ilan edilmesine rağmen, mektupta bir Rus kargo gemisinin Güney Afrika’da demirli olduğu ve istihbaratın bu gemiye silah ve mühimmat yüklendiği izlenimine sahip olduğu belirtiliyor. ‘de ortak tatbikat yaptıkları da hatırlatıldı.

ABD’nin Pretoria Büyükelçisi Reuben Brigety, 11 Mayıs’ta basına yaptığı açıklamada, Güney Afrika’nın, yakınlardaki Simon’s Town deniz üssüne yanaşan Rus ticaret gemisi “Lady R” aracılığıyla Aralık 2022’de Rusya’ya silah ve mühimmat sattığını belirledi. Cape Town. yaptığını iddia etti.

Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı’na çağrılan Büyükelçi Brigety, “çizgiyi aştığını” kabul ederek Güney Afrika hükümeti ve halkından özür diledi.

Güney Afrika şu anda BRICS ve G-20 üyesi olan tek Afrika ülkesidir.

Ülkenin hem Batı ülkeleri hem de Rusya ile köklü ilişkileri var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu