Haber

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Direktörü Gazze’deki olayları ‘soykırım’ olarak nitelendirdi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, Yüksek Komiser Volker Turk’e yazdığı mektupta, Gazze’de yaşananların bir ‘soykırım’ olduğunu ve BM’nin başarısız olduğunu belirtti. Mokhiber mektubunda görevinden istifa edeceğini vurguladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, 28 Ekim’de Volker Turk’e yazdığı mektupta şunları söyledi: “Bu, BM Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü olarak sizinle son görüşmemdir. İnsan Hakları Komiseri.” Turk’e yazdığı mektupta, örgütün İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarını engelleyemediğini ve başarısız olduklarının altını çizerek, BM’nin daha önce Ruanda’da Tutsilere, Bosna’da Müslümanlara, Irak’ta Ezidilere ve Myanmar’da Rohingyalara karşı soykırım yaptığını vurguladı. . Bunu engelleyemeyeceğini örnek olarak gösterdi. Mokhiber mektubunda, ‘Filistin yaşamının son kalıntılarının da hızla yok edildiğini’ belirterek, Gazze’de yaşananları ‘soykırım’ olarak nitelendirdi. Ofis Müdürü Mokhiber, birkaç gün içinde ofisten ayrılacağını vurguladı.

DERS KİTAPLARINDA OKUNACAK BİR SOYKIRIM VAKASI

Mokhiber, “Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırımın gerçekleştiğini görüyoruz ve hizmet ettiğimiz BM bunu durdurma konusunda güçsüz görünüyor.” dedi. BM yetkilisi, “Bu, ders kitaplarında anlatılması gereken bir soykırım vakasıdır” diyerek, ABD, İngiltere ve Batılı ülkeleri bu soykırımı desteklemekle suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu