Ekonomi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Nurdağı’ndaki çiftçilere 171 ton makarnalık buğday tohumu dağıttı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Nurdağı’ndaki çiftçilere 171 ton makarnalık buğday tohumu dağıttı.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, sertifikalı buğday tohumlarının yaygınlaştırılması amacıyla Nurdağı’ndaki çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı.

Çimlenme kabiliyeti yüksek ve bölge şartlarına uygun sertifikalı tohumların dağıtımı amacıyla belediye bünyesinde 1100 ton durum buğdayı tohumu üretildi.

Nurdağı Tek Yürek Meydanı’nda düzenlenen dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 8 ilçede üretilen tohumların maliyetinin 2 milyon 500 bin lira olduğunu söyledi.

Depremlerden sonra daha güzel günlerin inşa edileceğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Toprak bizim anamız, sevgilimiz, vatanımızdır. Toprağın verimini artırmak bizim elimizde. Çiftçinin kartı bu açıdan değerli. Mazot desteklerimiz önümüzdeki günlerde başlayacak. Çiftçilerimizin satın alması gerekiyor. Motorinlerini hızla alıp, ekilmemiş, sulanmamış hiçbir araziyi bırakmamalıyız. Bu üretimi ekonomiye dönüştürmemiz lazım. Maliyet ve değer vermek önemli. Buraya uygun buğday ekmemiz lazım. Bunun için toprağa uygun tohumları çıkarıp sulamamız ve yeşil ekonomiyle çiftçilerimizin cebini rahatlatmamız gerekiyor.”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Beslenme Daire Başkanı Kenan Seçkin de dağıtımın değerli olduğunu belirtti.

Törene Nurdağı Kaymakamı İsmail Alsancak, Nurdağı Belediye Başkanı Yakup Bahar, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Nihat Deme, Gaziantep Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Nurdağı Ziraat Odası Başkanı Kemal Belpınar ve çiftçiler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu