Ekonomi

Hesap OVP ile değişti! İşte memur ve emekli zamlarına ilişkin son rakamlar masada

Türkiye ekonomisinin 2024-2026 dönemine ilişkin 3 yıllık yol haritasını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) geçtiğimiz günlerde açıklandı. Merkez Bankası’nın yüzde 58 olarak açıkladığı yıl sonu enflasyon iddiası OVP’de yüzde 65 olarak gerçekleşti. Böylece yılın ikinci yarısına ilişkin 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 37,76’ya yükselirken, memur ve emeklilerin zam hesaplaması da değişti.

REFAH PAYI EKLENECEK

Yüzde 37,76’lık enflasyon beklentisine refah payının da eklenmesi gündemde. Sosyal yardım payının da eklenmesiyle Ocak ayında SSK ve BağKur emeklilerine yüzde 45, memurlara ise yüzde 49,5 oranında zam yapılması bekleniyor.

EN DÜŞÜK MAAŞ NE KADAR OLACAK?

SSK ve BağKur emeklilerine yüzde 45 zam yapılması halinde asgari emekli maaşı 7 bin 500 TL’den 10 bin 875 TL’ye çıkacak. Memurlara yüzde 49,5 oranında zam yapılması durumunda en düşük maaş 22 bin TL’den 32 bin 890 TL’ye çıkacak.

GÖZLER ENFLASYON VERİLERİNDE

Ancak OVP’deki yıl sonu enflasyon tahmininin gerçekleşmesi halinde bu rakamlar ortaya çıkacak. TÜİK şu ana kadar temmuz ve ağustos ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyonun 2 aylık kümülatif artışı ise yüzde 19,44 oldu. Memur ve emeklilerdeki artışın kesin oranı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık enflasyonları açıklandığında netleşecek.

haber-alpu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu