Haber

Lula da Silva: Amazon ülkeleri arasındaki işbirliği acilen güçlendirilmeli

BREZİLYA, 9 Ağustos (Xinhua) — Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva Salı günü yaptığı açıklamada, iklim krizinin önemli ölçüde kötüleşmesinin Amazon ülkeleri arasındaki işbirliğinin acilen güçlendirilmesini gerektirdiğini söyledi.

Lula da Silva söz konusu açıklamayı, resmi adı Amazon İşbirliği Anlaşması Örgütü olan Amazon Zirvesi’nde, Brezilya’nın kuzeyindeki Belem şehrinde düzenlenen 4. Taraf Devlet Liderleri Toplantısı’nda yaptı.

Devlet başkanı, “Bu işbirliğini yeniden etkinleştirmek ve genişletmek hiç bu kadar acil olmamıştı. Zamanımızın zorlukları ve ortaya çıkan fırsatları ortak eylem gerektiriyor” dedi.

Lula da Silva’ya göre, tepe üç ana öneriye odaklanacak: bölgede sürdürülebilir ve kapsayıcı yeni bir kalkınma vizyonunun teşvik edilmesi, çevre koruma ile insana yakışır istihdamın birleştirilmesi ve Amazon’daki yerli grupların haklarının savunulması.

“Çevre korumayı sosyal katılımla uyumlu hale getirmek, bilim, teknoloji ve yeniliği teşvik etmek, yerel ekonomiyi canlandırmak, uluslararası suçla mücadele etmek, yerli halkların ve geleneksel toplulukların haklarına ve onların atalarından kalma bilgilerine saygı duymak gerekiyor” dedi.

Lula da Silva, 1995 yılında kurulan Amazon İşbirliği Antlaşması Örgütü’nün dünyada sosyo-çevresel bir misyonla oluşturulan tek blok olduğunu söyledi.

İki gün süren zirveye, anlaşmaya taraf olan Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Guyana, Ekvador, Peru, Surinam ve Venezuela’nın liderleri ve üst düzey yetkilileri ile davetli ülke temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu