Haber

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Türkiye örnek ülke olma yolunda adımlar attı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Bundan sonra örnek ülke değil, örnek ülke olma yolunda ciddi adımlar attık ve ilerleme kaydettik.”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’de verimliliğin artmasına katkı sağlayan yerli teknoloji ürünlerinin sergilendiği 6. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nı ziyaret etti. Bakan Yumaklı fuarda gençlerle sohbet ederek standartları tek tek gezdi.

Teknoloji ve verimlilik konularına vurgu yapan Yumaklı, bu iki unsurun gündemde olduğunu belirterek, “Verimlilik ve teknoloji artık sadece teorik bir konu değil, hayatımızın bundan sonraki dönemini şekillendirecek iki unsur olarak gündemimizde. . Verimliliği ve teknolojiyi hayatın her alanında düşünmemiz gerekiyor. Teknoloji denildiğinde sadece araç ve gereçlerden bahsedilmiyor.” “Türkiye’de ekipman teknolojisi anlaşılamıyor. Bundan sonra hayatımıza dokunan ve hayatımızı etkileyecek konularda teknoloji geliştirmemiz gerekiyor. Bu teknolojilerin aynı zamanda üretim verimliliğini de sağlaması gerekiyor” dedi.

Kuraklık sorunu karşısında tohum teknolojisinin geliştirilmesi gerektiğini belirten Yumaklı, “İklim değişikliği nedeniyle kuraklığın devam ettiği ve devam edeceği yerler için tohum teknolojisi geliştirmemiz gerekiyor ya da bugün orman yangınlarında teknolojiyi kullanıyoruz ama bu teknolojiyle.” sayesinde orman yangınlarına veya herhangi bir rastgele yangına neden olabilecek unsurları önceden tespit edebiliyoruz.” Aynı zamanda su teknolojileri, başta iklim değişikliği olmak üzere insan yaşamını da etkileyecektir ve insan yaşamı için en değerli unsurlardan biri olan suyun verimli kullanımına ilişkin teknolojilerin mutlaka geliştirilmesi gerekmektedir. Su verimliliği ile ilgili konuları takip ediyorsunuz. Özellikle “Kamuoyuna duyurduğumuz ve gelecekte bizi büyük ölçüde etkileyeceğini düşündüğümüz konuları bu teknolojik gelişme kapsamında değerlendirmemiz mutlaka gereklidir” dedi.

Teknolojinin tüm unsurlarının her alanda kullanılması gerektiğini vurgulayan Yumaklı, “Artık teknolojiyi ülkenin tüm unsurlarında ve dinamiklerinde mutlaka kullanmalıyız. Artık elimizde tüm teknolojileri üretebilecek genç beyinler, yetenekli ve dinamik mühendisler var.” Yerde herhangi bir sürecin uzaydan ele alınması veya yürütülmesi ile ilgili, “Bundan sonra rol model değil, örnek ülke olma yolunda önemli adımlar attık, önemli adımlar attık. Bundan sonra da başta tarım ve ormancılık olmak üzere tüm hayatımıza dokunacak teknolojiyi, üretim veya faaliyetlerimizi en verimli şekilde gerçekleştirmek için kullanacağız ve kullanmaya da devam edeceğiz” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu